İçeriğe geç

MsSQL Veritabanı Yedek Alma

MsSQL üzerine var olan veritabanına ait yedeği SQL Server Managament Studio ile nasıl alınabileceğini anlatacağım. Öncelikle SQL Server Managament Studio programıyla veritabanına login olmalıyız. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Giriş yapacağınız SQL sürümü kullandığınız studio programından daha yeni versiyon olmamalıdır. Örneğin SQL 2012 yedeğini Managament Studio 2008 ile alamayız.

İlk adım SQL 2014 kurulu veritabanına giriş yapıyorum.

sql-server-yedek-alma

İkinci adım olarak sol kısımdaki Object Explorer penceresinde Databases > dbKayit > Sağ tık > Task > Backup penceresine erişiyorum. İşlemlerde yazan dbKayit veritabanı yedeğini alacağım örnek veritabanıdır.

sql-server-yedek-alma2

 

Açılan Backup penceresinde veritabanımıza ait .bak uzantılı bir yedek alacağız. Pencerenin alt kısmında yedeği alacağı sunucu dizinini belirtmektedir. Yedek sunucudaki ilgili klasöre kayıt olacaktır. Yani direkt olarak bağlantı kurulan cihaza yedek almak şu durumda teknik olarak  mümkün değildir.

sql-server-yedek-alma3

Alınan .bak uzantılı yedeği farklı bir sunucuya aktaracaksanız tercihen SQL Server kurulu olan dizinde Backup klasörüne kopyalayınız. Sonrasında backup üzerinden döneceğiniz veritabanında sağ tık > Task > Restore > Database kısmından gerçekleştirebilirsiniz.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir