İçeriğe geç

SQL Sa Giriş Problemi Çözümü

Merhaba yeni kurduğunuz SQL Server platformunda kurulum esnasında kullanıcıları oluşturmanıza rağmen, sql authentication modunda sa giriş bilgilerinizle girişte login failed hatası alıyorsanız. Çözüm için bir önerimiz var.
Bunun öncesinde Authentication Modelardan bahsetmek istiyorum.

sql-sa-authentication

Windows Authentication Mode: Bir kullanıcı bir Windows kullanıcı hesabı ile bağlandığında, SQL Server hesap adı ve Windows sorumlu belirteci (principial token) kullanarak parola doğrulanır. Bu kullanıcı kimliğinin Windows tarafından teyit edildiği anlamına gelir. Windows Authentication modu, Kerberos güvenlik protokolü, güçlü parolalar için karmaşıklık ilkesi ile hesap kilitleme ve parola süresi dolma (expiration) desteği sağlar.

SQL Server Authentication: SQL Server Authentication ile ilgili bilinmesi gereken çok önemli iki nokta vardır. Birinci nokta, SQL Server’ın login parolasının şifreli bir kopyasını değil parola’nın hashini sakladığıdır. Hash şifreden farklı olarak tersinir değildir. Bir login gerçekleştiğinde kullanıcı tarafından gönderilen hash’li şife ve saklanan hash karşılaştırılır. Bu iki hash eşleşirse parola kabul edilir ve giriş başarılı olur.

sa ile giriş yapamadığınızda Windows Authenticatoin Mode yardımıyla lokalden giriş yapıp SQL Server kısmında sağ tıklayıp Properties, Security menüsünden hem SQL hem Windows authhentication seçmelisiniz.

sql-sa-authentication2

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir